Sprečom pluta uginula riba, na obalama uginule mačke
Strašan pomor životinjskog i biljnog svijeta počinjen je u rijeci Spreči zbog hemikalije koja je iscurila iz odlagališta preduzeća "Sisecam soda" Lukavac, rekao je danas Darko Mitrović, član Upravnog odbora Ribolovačkog saveza RS.
Ribolovci su objavili fotografije uginule ribe kako pluta površinom Spreče, a kažu da su na obalama pronašli i nekoliko uginulih mačaka. Nadležni su saopštili da je voda iz javnih vodovoda u Modriči, Doboju i Šamcu ispravna je za upotrebu, prenose Nezavisne novine.
U Ribolovačkom savezu smatraju da je sve što se desilo "neko uradio svjesno i da treba da odgovara".
"Veliki pomor ribe bio je u rijeci Spreči, a javili su nam da mrtve ribe plutaju i po Bosni. Rijeka je bijela kao krečno mlijeko, a okolinom se osjeća smrad. Ovo je već treće trovanje Spreče u ovoj godini. Prva dva puta dogodilo se tokom januara i februara, a ispuštanje otrova u Spreču u pravilu se vrši tokom vikenda, kada se svi oni koji treba i mogu da reaguju nalaze na odmoru", ustvrdio je Mitrović.
Vanjski zid taložnice "Bijelo more" preduzeća "Sisecam soda" Lukavac pukao je u petak i u rijeku Spreču I na poljoprivredna zemljišta u okolini izlila se bazična tečnost (PH 12).
Portparol Republičke uprave Civilne zaštite, Željko Stojanović, rekao je da na području Modriče i Šamca u rijeci Bosni nema vidljivih tragova lužine, koja je istekla iz fabrike.
“PH vrijednost vode rijeke Bosne blizu je normalne i situacija se normalizuje. Razblažena mrlja je prošla Modriču i dospjela je u opštinu Šamac", kazao je Stojanović.
Dodaje da nema one klasične mrlje s opasnom hemikalijom, kakva je bila do sada.
"Vodu iz rijeke Bosne nije preporučljivo upotrebljavati dok nadležne službe ne kažu drugačije", kazao je Stojanović i istakao da nema vidljivih znakova zagađenosti u Modriči i Šamcu te da su angažovane nadležne službe koje prate situaciju na terenu.
Mile Međed, direktor Republičke uprave Civilne zaštite, ističe da neko mora da odgovara zbog akcidenta na odlagalištu taloga "Bijelo more" preduzeća "Sisecam soda Lukavac", koji je izazvao zagađenje zemljišta oko rijeka Spreče i Bosne i pomor ribe.
"Ne može biti da se tako nešto desi, a da niko ni za šta ne odgovara. Na analizu vode čekamo već nekoliko dana", kazao je Međed .
Opštinski štab Civilne zaštite Lukavac proglasio je prije tri dana stanje tehničko-tehnološke nesreće zbog incidenta na odlagalištu taloga "Bijelo more", koji je izazvao zagađenje okolnog zemljišta i rijeke Spreče.
Proteklih dana dežurne službe zaustavile su curenje i u toku je sanacija pukotine na nasipu bazena.
Iz ovog preduzeća iz Lukavca danas su kratko telefonski rekli da je neradni dan te da nema nikoga ko bi mogao da odgovori na novinarska pitanja. Dan ranije Nihad Akeljić, direktor za ekologiju "Sisecam sode" Lukavac, za pojedine portale kazao je da je nasip začepljen i da nema više isticanja hemikalije iz "Bijelog mora".
"Ograđen je i talog koji je nastao nakon izlijevanja, tako da u slučaju padavina, hemikalije koje su ostale na poljoprivrednoj površini neće otići u rijeku. Želim naglasiti da je riječ o neorganskoj hemiji i tu nema nikakvih otrova", rekao je Akeljić, a prenijeli su portali.
Fahrudin Solak, direktor Federalne uprave Civilne zaštite, kazao je da je na terenu određen broj stručnjaka koji radi na prikupljanju adekvatnih analiza zemljišta i vode.
"Tačno će se utvrditi zagađenost teškim metalima, kao i svim ostalim negativnim stvarima koje su se mogle izliti iz one akumulacije", kazao je Solak.



