U Stogu kod Zavidovića obilježeno 90 godina od izgradnje Crkve Svetog velikomučenika Georgija
U mjestu Stog kod Zavidovića u Federaciji BiH /FBiH/ danas je obilježeno 90 godina od izgradnje Crkve Svetog velikomučenika Georgija.
Tim povodom Svetu arhijerejsku liturgiju služio je NJegovo visoko preosveštenstvo mitropolit dabrobosanski Hrizostom, koji je poručio Srbima protjeranim sa ovog prostora da dolaze u svoje selo, obnavljaju imanja i svoje svetinje.
– Hoću da vas ohrabrim i da pozovem da uvijek sa nadom u Boga dolazite ovdje, da nikada ne zaboravite svoja i ognjišta svojih predaka, gdje god danas živjeli – rekao je vladika Hrizostom.
On je naglasio da je svijet danas jedno globalno selo i čovjeku koji ima želju da dođe u rodni kraj ništa nije teško i daleko.

Mitropolit dabrobosanski rekao je da je prvi put u Stogu, te da mu je drago da vidi veliki broj vjernika ovog kraja koji svojim prisustvom uveličavaju značajan jubilej hrama – 90 godina postojanja.
Protojerej-stavrofor Zoran Živković, poslužitelj crkve, podsjetio je da je Hram izgrađen 1926. godine, pripada Mitropoliji dabrobosanskoj, a posvećen je Svetom Georgiju.
On kaže da su temelji za crkvu osveštani uoči Ilindana, 24. avgusta 1926. godine. Zemljište za gradnju crkve poklonile su porodice Lazić i Savić iz Hrga, zbog čega se crkva često naziva i Hrška crkva u Stogu. Na osveštenju hrama kum je bio Ilija Golijanin iz sela Žeravica kod Olova.
U literaturi je zabilježeno da je osveštanjem crkve Svetog velikomučenika Georgija sjedište hrške parohije prebačeno iz mjesta Vukovine u Stog.
Tadašnja parohija je obuhvatala sela duž desne obale rijeke Krivaje, sela sa obje strane riječice Svinjašnica do brda Pocjelovo, sela u slivu rijeke Spreče, selo Lozna i završavala se mjestu Srpska Orahovica.
Tokom građanskog rata u BiH je takozvana Armija BiH 10. septembra 1995. godine zauzela Vozuću i sva srpska sela u dolini Krivaje, kao i južni dio Ozrena. Protjerano je kompletno srpsko stanovništvo, a crkva u Stogu je srušena.
U dvorištu Hrama u Stogu je postavljen Spomen krst sa pločom na kojoj je istaknuto da je na tom mjestu bila masovna grobnica sa 21 ubijenim pripadnicima Vojske Republike Srpske /VRS/ i civila u septembru 1995. godine.
Unutar crkve nalaze se spomen-ploče poginulim i nestalim borcima VRS na ozrensko-vozućkom ratištu sa područja opštine Srbac, Prnjavor i Laktaši, poginulim borcima Vučijačke i 4. Ozrenske lake pješadijske brigade, te civilima stradalim u odbrani Vozuće i Ozrena od 1992. do 1995. godine.
Crkva Svetog velikomučenika Grigorija pripada Crkvenoj opštini Zavidovići.
U sastavu Crkvene opštine Zavidovići su, pored ovog hrama, i Hram Svetog Save u Zavidovićima, Hram svetog Nikolaja Mirlikijskog Čudotvorca u Čardaku – Gostović, Manastir Svete Trojice u Vozućici.
Prema podacima Crkvene opštine Zavidovići, Hram Svetog Save u Zavidovićima izgrađen je 1911. godine.
Hram Svetog Nikole u Gostoviću – Čardak podignut je 1768. godine, dok je Manastir Svete trojice izgrađen 1315. godine.



