Zaštititi travu Ivu na lokalitetu Ozrena

Lokalitet na planini Ozren na kojem se baštini praksa branja trave ive na dan obilježavanja Usjekovanja glave Svetog Jovana Krstitelja treba staviti pod zaštitu da bi bilo spriječeno nekontrolisano branje ove biljke, zaključeno je na današnjem sastanku pomoćnika ministra za kulturu Republike Srpske Tanje Đaković sa predstavnicima više institucija.

Đakovićeva je podsjetila da je “Branje trave ive na Ozrenu” drugo nematerijalno kulturno dobro upisano 2018. godine na Uneskovu Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasljeđa čovječanstva, zbog čega je nužno posvetiti pažnju njegovoj zaštiti i prenošenju na buduće generacije.

Predstavnici Ministarstva prosvjete i kulture, Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa, grada Doboja, Muzeja Doboj i Šumskog gazdinstva “Doboj” razmatrali su način definisanja potrebnih mjera i akcionih koraka radi zaštite trave ive na lokalitetu Ozrena.

Učesnici su izrazili spremnost da svako u svojoj oblasti učini potrebno da bi se lokalitet stavio pod zaštitu, te istakli da je nužno odrediti obuhvat zaštite, propisati mjere zaštite i odrediti ko će upravljati tim područjem, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete i kulture Srpske, prenose agencije.

Na sastanku je zaključeno je da će Muzej Doboj pokrenuti zvaničnu incijativu da se ovaj lokalitet stavi pod zaštitu, a Zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa sačiniti studiju zaštite i propisati koje su to mjere koje je potrebno donijeti kako bi se spriječilo ugrožavanje ovog nematerijalnog dobra, nakon čega će akt o proglašenju donijeti Vlada Republike Srpske.

Đakovićeva je ukazala na kulturno-turistički potencijal koji ovaj lokalitet ima za Doboj i Republiku Srpsku, s obzirom na to da je “Branje trave ive na Ozrenu” svjetsko kulturno dobro.

Tagovi: