Na centralnom skupu višednevnog sabora "Ne damo Srbiju" predsjednik Vučić iznio je pet zahtjeva upućenih državnim organima i institucijama.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić zatražio je od državnih organa da se uspostave mir i red u državi, da se obezbijede nesmetan rad privredi, ali i povratak u škole i na fakultete, kao i kažnjavanje odgovornih za incidente i blokiranje institucija.
Vučić je istakao da se traži od nadležnih organa i institucija, tužilaštava, da u okviru svojih nadležnosti pokrenu postupke kako bi se uspostavio red i mir u državi.
- Zahtevamo pod jedan da se uspostavi puno poštovanje ustava i zakona, osigura bezbednost Srbije i građana, da se institucije koje su otete vrate građanima, uključujući javni medijski servis Srbije. Pod dva, da se utvrdi pravna odgovornost svih lica koja su učestvovala u vandalskim nasrtajima nad građanima, podstrekači napada na mirno okupljene građane u Nišu, pod tri da se svakom đaku i studentu omogući da uče. Pod četiri da se otkriju počinioci napada na vitalne državne institucije. Pod pet, da se spreči svaka aktivnost kojom se protivpravno parališe privredna delatnost. Na kraju vam poručujemo, onima kojima su zahtevi upućeni, a tu računam i sebe, da ćemo se svakodnevno boriti mirnim sredstvima dok naši zahtevi ne budu ispunjeni", poručio je predsednik Srbije.
Na početku obraćanja sa centralnog skupa sabora "Ne damo Srbiju" Vučić je rekao da je dao sve od sebe za 13 godina koliko je na vlasti da učini Srbiju boljom.
On je zahvalio kako je rekao sestrama i braći sa KiM koji su došli u Beograd, kao i onima iz Republike Srpske, Sjeverne Makedonije, Crne Gore, iz drugih gradova Srbije, kao i Beograđanima.
On je istakao da se Srbija sve vrijeme suočavala sa napadima na narod na KiM i pritiscima da Srbija uvede sankcije Rusiji.
"Usledila je ukrajinska kriza, rekli su da nam da nećemo izdržati da se ponašamo u skladu sa Poveljom UN i da ne uvedemo sankcije tradicionalnim prijateljima. Sve smo izdržali i nismo odustali od svoje politike, bez obzira na jezive pritiske kojima smo bili izloženi", istakao je Vučić.
Glas Srpske
Podjeli: