Neki ih zovu obarene kobase, neki devenice, ali njihovo ime - krvavice - najbolje govori koji im je ključan sastojak. Do nedavno, kada su se svinjokolji masovno praktikovali, krvavice je pravi domaćin sa svojim pomoćnicima izrađivao paralelno sa svim ostalim mesnim prerađevinama. A smjesa se, prije nadijevanja u crijevo, obavezno isprobavala sirova. Zimske večere bile su slasne uz pečene krvavice, kiselo zelje i restani krumpir.
Dakle, nabavite li sve potrebne sastojke, pokušajte sami. Ne bi trebalo biti teško. Svaki domaćin će navedene količine začina prilagodiiti svome ukusu i odrediti sam slanost, jačinu crvene boje ili paprenost.
Za 5 kg smjese trebaće vam:
- 2-3 svinjske glave
- 1 kg svinjskih pluća
- 1 kg svinjskih jezika
- 1/2 kg luka
- 1 kg hajdine kaše
- oko 1/2 l svinjske krvi
- oko 130 gr kuhinjske soli
- oko 15 gr mljevenog papra
- oko 15 gr slatke mljevene paprike
- 1 gr mljevene čili paprike
- oko 15 metara tankih svinjskih crijeva
- svinjska mast
Šta činiti s namirnicama
Meso, dakle, svinjske glaveu, pluća i jezike stavite kuhati dok ne bude mekano. Potom ga usitnite u mašini za mljevenje mesa na nožić malog promjera rupa.
Luk pirjajte na svinjskoj masti pa i njega propustite u meso kroz stroj za mljevenje. Toj smjesi dodaje se kuhana hajdina kaša, svinjska krv i začini, te se sve dobro promiješa. Ako baš ne biste mješavinu isprobavali sirovu, a ipak vas zanima je li dovoljno ljuta, ispecite par zrnca u tavici, te probajte prije nadijevanja.
Ranije nastojte soljena svinjska tanka crijeva namočiti u mlakoj vodi. Takva namočena crijeva navucite na punilicu i u njih spuštajte smjesu za krvavice. Dobijene kobasice zatim stavljajte u vruću vodu temperature cca 70 stepeni. Ne smije ključati.
Kako provjeriti jesu li krvavice kuhane
Ako mislite da su krvavice kuhane, a niste baš sigurni, crijevo ubodite tankom iglicom na nekom mjestu i ako iz njih izlazi sukrvica potrebno je još kuhati. Tek kad izlazi bistra masna tekućina, krvavice su kuhane.
Krvavice ostavite u hladnoj i prozračnoj prostoriji da se površina crijeva osuši. Ovako pripremljene krvavice možete peći na 150 celzijevih stepeni oko pola sata, ali za blagovanje u dugim zimskim večerima one se mogu i prosušiti pa tako čuvati ili ih možete smrznti.
Biće jako fine ako uz njih poslužite krumpir, kuhani ili restani, žgance i, naravno, kiselo zelje.
Recepata za krvavice ima koliko ima i majstora njihove izrade. Ni sastojci se ne razlikuju puno. Pa, ipak, za one koji bi isprobavali različitosti nudimo.....
Još jedan recept za krvavice
Sastojci
- Mljeveni svinjski ostaci (svinjska koža, dijelovi od glave poput ušiju i obrazine)
- 1 kg slanine usitnjene na male kockice + so
- pimet (ili papar)
- crvene ljute paprike u prahu
- sviježa krv (da poveže smjesu, ali ne smije biti rijetko)
- 1/2 kg kuhane heljde
Priprema
Ovim nadjevom puniti crijevo i formirati kobasice dužine otprilike 15-20 cm. Kobasice potopiti u vrelu vodu i ostaviti 20 minuta (voda ne smije ključati!). Kuhane krvavice izvaditi i ohladiti. Ovako pripremljene krvavice peku se na 150°C otprilike pola sata.
Kuhane krvavice ne moraju se odmah ispeći, nego ih se može i zamrznuti.
Naravno, jednostavnije ih je kupiti kod poznatog mesara ili vakumirane u supermarketima.
Podjeli: