Centralna banka se oglasila o slučaju "Viaduct": Pare do daljeg "pod ključem"

Nakon što je Savjet ministara BiH juče usvojilo Nacrt budžeta institucija i međunarodnih obaveza BiH za 2025. godinu, kojim je predviđeno da dug iz arbitražnog postupka "Viaduct protiv BiH" bude plaćen iz dobiti Centralne banke (CB) BiH, oglasili su se iz CBBiH, iz čijeg se odgovora može zaključiti da taj novac do daljeg ostaje "pod ključem".

"Uvažavajući novonastalu situaciju, a u skladu sa zakonskim normama i mandatom CBBiH, uplata dijela čistog profita na račun institucije zadužene za budžet Bosne i Hercegovine neće biti izvršena sve dok postoji mogućnost ugrožavanja imovine CBBiH i time ugrožavanja stabilnosti CBBiH, kao i monetarne i finansijske stabilnosti", rečeno je iz CBBiH.

Riječ je, podsjetimo, o iznosu koji premašuje 110 miliona KM, pošto je, konačnom odlukom Arbitražnog vijeća u Vašingtonu, Srpska obavezana da slovenačkoj kompaniji isplati odštetu, zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu.

Na jučerašnjoj sjednici Savjeta ministara BiH, prošao je prijedlog ministra finansija i trezora BiH Srđana Amidžića, a koji uključuje isplatu duga "Viaductu" od novca Centralne banke BiH.

Na prethodnoj sjednici je, podsjetimo, Savjet ministara BiH zatražio da ministarstvo, kojim rukovodi Amidžić, hitno pripremi i dostavi korigovani tekst nacrta, u kojem bi bila isplanirana sredstva za izvršenje arbitražne presude.

Amidžić je to i učinio na način da je predložio da dug "Viaductu" bude isplaćen preraspoređivanjem dobiti Centralne banke BiH u ukupnom iznosu od 200 miliona KM.

Za isplatu duga, prema njegovom prijedlogu, bilo bi izdvojeno nešto više od 110 miliona, dok bi "kusur" podijelili entiteti, u omjeru dvije trećine za FBiH, a trećina za Republiku Srpsku.

Advokat Predrag Baroš iz advokatske kancelarije "Baroš, Bičakčić & partners", koji zastupa kompaniju iz Portoroža u ovom postupku, rekao je danas za "Nezavisne novine" da političke odluke ne mogu komentarisati.

"Iz našeg ugla to je teško komentarisati. Ne možemo sugerisati na koji način će to da se riješi. To je stvar politike, izvan je našeg domena. Protiv odluke nema pravnog lijeka i što se duže ne isplati, štetne posljedice su veće, a kada će sredstva biti isplaćena, nije do nas niti možemo komentarisati", rekao je Baroš za "Nezavisne novine".

Tagovi: