Gruzinu 10 godina zatvora za krađu dva miliona maraka u Banjaluci

Državljanin Gruzije Noa Tvalabeišvili (41), po profesiji glumac, osuđen je u banjalučkom Okružnom sudu na 10 godina zatvora za učešće u teškoj krađi dva miliona maraka od Banjalučanke Jelke Šajić.

Presudu je izreklo vijeće kojim je predsjedavao sudija Igor Cimeša. 

Optuženom je  u kaznu uračunato vrijeme koje je proveo u pritvoru koji mu je nakon izricanja presude produžen. Prema tom rješenju pritvor može trajati do upućivanje na izdržavanje kazne.

Gruzin je osuđen da je počinio tešku krađu zajedno sa državaljaninom Gruzije G.  P. i još dva lica u maju prošle godine. Sud je ovom prilikom utvrdio da nema dokaza da je optuženi krivično djelo počinio u sastavu kriminalnog udruženja kojem je pripadalo više lica s jasno utvrđenim ulogama.

Prema presudi Tvalabeišvili je prije krađe pratio Šajićevu i mijenjao novac u mjenjačnici, vlasništvo njene kćerke. Navodi se da je  utvrdio da   ona svaki dan novac nosi kući  vozeći se taksijem te  je sa G. P. i još dva lica dogovorio da počine krađu i da Šajićevoj otmu novac. Tako je, kako stoji u presudi,  sa njemu poznatim licem prvo dogovorio da nabavi vozila "seat altea", "pasat" i "audi"  koja će biti korištena za krađu i bijeg.  

Kako se dalje navodi, krađa je počinjena 14. maja prošle godine kada   su oko 16.08 časova u ulici Relje Krilatice na Laušu dva lica od Šajićeve oteli torbe s novcem dok ih je treće čekalo u autu s kojim su pobjegli. Prema presudi tog dana optuženi Tvalabeišvili je pozvao G. P.  i druga dva lica i javio da je Jelka Šajić s novcem krenula  kući. Oni su se potom "seat alteom" odvezli do kuće Šajićeve i iz vozila su izašla dva lica  te joj prišli s leđa i oteli torbe s kojima se nalazilo oko dva miliona KM i pobjegli. Optuženi su nakon pljačke pobjegli. 

Kako je  precizirano u torbama  koje su oteli bilo je otprilike - 60.000 američkih dolara, 11.000 kanadskih dolara, 4.000 australijskih dolara, potom 30.000 švedskih kruna, 415.000 evra, 518.000 konvertibilnih maraka, 210.000 švajcarskih franaka i 8.500 engleskih funti.

Republčiko tužilaštvo je u optužnici Tvalabeišvilija bilo optužilo da je u saradnji sa G.P., I.M. i K.N i za sada više nepoznatih osoba, dogovorio krađe novca od vlasnika mjenjačnica na području Srpske tokom 2024. godine. Kako se navodi organizovao ih je, za sada nepoznati organizator grupe, koji je dijelio zadatke ostalim članovima i koordinisao njihove aktivnosti, a  članovi kriminalne grupe pratili su aktivnosti mjenjačnica i vlasnika kao i uposlenika čekajući pogodan trenutak za krađu. Sud smatra da to nije dokazano pa je taj dio isključen iz presude.

Republički tužilac Goran Glamočanin rekao je da će odluku o žalbi donijeti kada dobije pisanu presudu, ali u suštini zadovoljan je kaznom. Odbrana Tvalabeišvilija, advokat Stojan Vukajlović najavio je žalbu na presudu.

Sud je Tvalabeišvilija obavezao da plati troškove sudskog postupka od 179 KM i sudski paušal od 500 KM. Troškovi prevođenja na gruzijski jezik tokom ovog krivičnog postupka padaju na teret budžeta. 

Sud nije prihvatio zahtjev oštećene da obveže optuženog da vrati ukradeni novac, već je  Jelka Šajiić upućena da nadoknadu štete ostvaruje u parničnom postupku.

Noe Tvalabeišvili je tokom istrage policiji priznao da je učestovao u krađi, a to priznanje je povukao prilikom ispitivanja u tužilaštvu. On je pred tužiocem negirao sve što je, nakon hapšenja, ispričao policiji kada je opisao kako je krađa planirana i izvedena. Obje izjave Tvalabeišvili je dao u prisustvu advokata i sudskog tumača. U policiji je ispitivan pomoću prevodioca za ruski jezik, dok je u tužilaštvu prvi put imao prevodioca na gruzijski jezik.

Tvalabeišvili  je uhapšen je u policijskoj akciji ”Iks” nekoliko dana nakon pljačke dva miliona maraka u banjalučkom naselju Lauš i on se od tada se nalazi u pritvoru. Otkriven je nakon opsežne istrage istražilaca i pronalaska telefona jednog od učesnika pljačke. Navodno je u tom telefonu pronađen plan pljački mjenjačnica koje su planirali Gruzini kao i druge detalje o njihovim aktivnostima. Gruzin je nakon hapšenja policiji ispričao dodatne detalja o pljački. Policija je raspisala potrage za njih deset i oni još uvijek nisu pronađeni. Iako su istražioci brzo došli do informacija gdje se oni kriju u Sarajevu po dolasku patrole lopovi su pobjegli, a ni novac nije nađen.

Glas Srpske

Tagovi: