Bošnjaci reagovali na uvođenje pomoćnog sastava policije Republike Srpske

 Klub delegata iz reda bošnjačkog naroda u Vijeću naroda Republike Srpske pokrenuo je mehanizam zaštite vitalnog nacionalnog interesa (veto) na izmjene Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima Republike Srpske, a kojim je predviđeno uvođenje pomoćnog sastava policije u Srpskoj.

Alija Tabaković, predsjednik Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS, smatra da je formiranje, kako kaže, rezervnog sastava policije u Republici Srpskoj potpuno nepotrebno jer ne postoji nijedan razlog da se tako nešto uradi.

"Danas je donesena odluka da se izjasnimo o navedenom zakonu. Mislimo da formiranje rezervnog sastava policije ima nekoliko problema, prije svega smatramo da je opasan po samo dejtonsko uređenje. Jasno je zakonima definisano koliko pripadnika policije i slično može biti po broju stanovnika, regijama, entitetima, kantonima. Imamo sasvim dovoljan broj policajaca, ničija bezbjednost, niti jednog entiteta ili države nije ugrožena i ne vidimo potrebu za tim", ističe Tabaković.

Navodi da u BiH ima mnogo potrebnijih stvari kojima bi trebalo da se bavimo od formiranja rezervnog sastava policije Republike Srpske.

"Znamo čemu su nas odveli rezervni sastavi 90-ih godina. Imamo sasvim dovoljan broj policije, ministarstvo ima sasvim dovoljan broj policajaca, ako nema, mogu raspisati konkurs i primiti nove policajce", navodi Tabaković.

Podsjeća u kojim situacijama se uvode ovakvi sastavi policije.

"Rezervni sastavi se uglavnom uvode u kriznim situacijama, u ratnim ili predratnim dešavanjima u svim zemljama svijeta. To se desilo i kod nas 90-ih godina i imamo strah od toga da se ne poseže za takvim odlukama, jer ne znamo šta se krije iza navedenog zakona", poručio je Tabaković za "Nezavisne novine".

Nakon što je pokrenut veto mehanizam, biće sazvana sjednica Vijeća naroda RS na kojoj će se raspravljati i glasati po ovom pitanju.

Ako ne bude podrške vetu, onda se zahtjev Kluba delegata iz reda bošnjačkog naroda šalje na Zajedničku komisiju NS RS i Vijeća naroda RS, a ako i tamo ne bude saglasnosti, onda sve ide pred Vijeće za zaštitu vitalnog interesa pri Ustavnom sudu Republike Srpske.

Zavisno od odluke Ustavnog suda RS na način na koji to Bošnjaci žele, vjerovatno će pitanje ići pred Ustavni sud BiH.

Nezavisne

Tagovi: